Na ulicach Lublina patrole ZOMO i walki z demonstrantami, a w regionie msze św. i programy artystyczne. Dziś jest 31. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
– Przygotowaliśmy widowisko łączące muzykę z obrazem. Będą dymy imitujące gazy łzawiące, pojazdy historyczne i starcia zomowców z demonstrantami – zapowiada Marek Wątorski z lubelskiej "Solidarności”.
O godz. 17 w kościele pobrygidkowskim zbierze się młodzież z lubelskich szkół, która przygotowała koncert "Pieśni niepokornej” w hołdzie osobom represjonowanym i internowanym. Godzinę później w tym samym kościele odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Potem wyruszy marsz pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.
Natomiast w sobotę 15 grudnia "Solidarność” zaprasza mieszkańców Lublina na koncert pieśni z okresu stanu wojennego. – Spotkamy się na schodach Ratusza tuż po hejnale. Będziemy wspólnie wykonywać pieśni, które śpiewaliśmy w stanie wojennym – mówi Marian Król, przewodniczący lubelskiej "Solidarności”.
Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN zaprasza natomiast osoby, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego.
– Chcielibyśmy dotrzeć zarówno do ludzi związanych z ówczesną opozycją, do uczestników strajków w zakładach pracy, jak i do zwykłych ludzi, którzy wydarzenia stanu wojennego obserwowali z ulicy, czy z okien swoich domów – mówi Alina Bąk z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. – Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich, którzy są w posiadaniu zdjęć, dokumentów i pamiątek dotyczących stanu wojennego, aby podzielili się swoimi zbiorami. Zwracamy się również do ludzi, którzy posiadają pisma drugiego obiegu z lat 1977-1989, tzw. bibułę. Chcemy, aby te pamiątki stały się częścią wystawy. Zapraszamy do Izby Drukarstwa przy ul. Żmigród 1 w godzinach 9-17.
Co się będzie działo?
godz. 13 – centrum Lublina, patrole ZOMO,
14.45-16 – Plac Litewski, widowisko światło i dźwięk "Stan wojenny pamiętamy”,
17 – koncert Pieśni niepokornej , kościół pobrygidkowski, ul. Narutowicza 6
18 – msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego
19 – przemarsz pod pomnik bł. ks. J. Popiełuszki przy ul. Królewskiej
Raport z oblężonego Państwa
W ramach ogólnopolskich obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego lubelski oddział stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej zaprasza na spotkanie, w czasie którego przypomniane zostaną realia życia w Lublinie w latach 1981-1983, a także przybliżone kulisy wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenie odbędzie się 13 grudnia w Klubie Inteligencji Katolickiej przy ul. Rayskiego 3 o godzinie 17:00.
Na początku konferencji odbędzie się dyskusja ekspercka. Wezmą w niej udział prof. Janusz Wrona oraz Marcin Dąbrowski. Będzie ona głównie poświęcona życiu codziennemu Polaków w czasie stanu wojennego. Kolejną częścią programu będzie spotkanie ze świadkami historii- osobami, które szczególnie doświadczyły tych tragicznych wydarzeń w Lublinie (Jerzym Bartmińskim, Andrzejem Trembaczowskim i Marianem Chachajem).
Przedsięwzięcie zakończy projekcja filmu „Towarzysz generał idzie na wojnę” pokazującego kulisy wprowadzenia stanu wojennego a zarazem obalającego kłamstwa narosłe wokół tego wydarzenia.
Plan konferencji „Raport z oblężonego Państwa” :
godz. 17 - otwarcie konferencji przez prezesa Oddziału Lubelskiego.
godz. 17.10 - dyskusja profesora Janusza Wrony z Marcinem Dąbrowskim.
godz. 18.10 - przerwa na kawę
godz. 18.30 - spotkanie ze świadkami historii- Jerzym Bartmińskim, Andrzejem Trembaczowskim i Marianem Chachajem.
godz. 19.30 - pytania widowni
godz. 19.50 - projekcja filmu: „Towarzysz generał idzie na wojnę”
Tomaszów Lubelski, 13 grudnia
godz. 13 – kościół pw. Zwiastowania NMP: okolicznościowy program w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1, następnie msza św. za Ojczyznę i NSZZ "Solidarność” pod przewodnictwem ks. prałata Czesława Grzyba. Po mszy przejście pod pomnik NSZZ "Solidarność”,
14.30 – złożenie wieńców pod pomnikiem na rynku
Biłgoraj, 13 grudnia
godz. 10 – uroczystości w kościele pw. św. Marii Magdaleny,
10.15 – montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju
11 – msza św. i homilia
Puławy, 13 grudnia
godz. 9 – uroczystości przed tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed XXXI lat przy bramie Zakładów Azotowych Puławy
Tarnogród, 16 grudnia
godz. 10.30 – zbiórka pocztów sztandarowych przy Miejskim Domu Kultury i przemarsz do kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego
11 – msza św. w intencji poległego w KWK "Wujek” Józefa Gizy i wszystkich ofiar stanu wojennego
12 – złożenie wieńców przy grobie Józefa Gizy na cmentarzu parafialnym
13 – montaż słowno-muzyczny