Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 grudnia 2012 r.
18:23
Edytuj ten wpis

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości w Lublinie i regionie

0 12 A A
W środę wieczorem trwały ćwiczenia. (Wojciech Nieśpiałowski)
W środę wieczorem trwały ćwiczenia. (Wojciech Nieśpiałowski)

Na ulicach Lublina patrole ZOMO i walki z demonstrantami, a w regionie msze św. i programy artystyczne. Dziś jest 31. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Lublinie uroczystości rozpoczną się o godz. 13. W centrum miasta pojawią się patrole ZOMO, które będą rozdawać ulotki informujące o wprowadzeniu stanu wojennego. Godzinę później grupy rekonstrukcyjne spotkają się na Placu Litewskim.

– Przygotowaliśmy widowisko łączące muzykę z obrazem. Będą dymy imitujące gazy łzawiące, pojazdy historyczne i starcia zomowców z demonstrantami – zapowiada Marek Wątorski z lubelskiej "Solidarności”.

O godz. 17 w kościele pobrygidkowskim zbierze się młodzież z lubelskich szkół, która przygotowała koncert "Pieśni niepokornej” w hołdzie osobom represjonowanym i internowanym. Godzinę później w tym samym kościele odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Potem wyruszy marsz pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

Natomiast w sobotę 15 grudnia "Solidarność” zaprasza mieszkańców Lublina na koncert pieśni z okresu stanu wojennego. – Spotkamy się na schodach Ratusza tuż po hejnale. Będziemy wspólnie wykonywać pieśni, które śpiewaliśmy w stanie wojennym – mówi Marian Król, przewodniczący lubelskiej "Solidarności”.

Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN zaprasza natomiast osoby, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego.

– Chcielibyśmy dotrzeć zarówno do ludzi związanych z ówczesną opozycją, do uczestników strajków w zakładach pracy, jak i do zwykłych ludzi, którzy wydarzenia stanu wojennego obserwowali z ulicy, czy z okien swoich domów – mówi Alina Bąk z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. – Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich, którzy są w posiadaniu zdjęć, dokumentów i pamiątek dotyczących stanu wojennego, aby podzielili się swoimi zbiorami. Zwracamy się również do ludzi, którzy posiadają pisma drugiego obiegu z lat 1977-1989, tzw. bibułę. Chcemy, aby te pamiątki stały się częścią wystawy. Zapraszamy do Izby Drukarstwa przy ul. Żmigród 1 w godzinach 9-17.

Co się będzie działo?

Lublin, 13 grudnia

godz. 13 – centrum Lublina, patrole ZOMO,
14.45-16 – Plac Litewski, widowisko światło i dźwięk "Stan wojenny pamiętamy”,
17 – koncert Pieśni niepokornej , kościół pobrygidkowski, ul. Narutowicza 6
18 – msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego
19 – przemarsz pod pomnik bł. ks. J. Popiełuszki przy ul. Królewskiej

Raport z oblężonego Państwa

W ramach ogólnopolskich obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego lubelski oddział stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej zaprasza na spotkanie, w czasie którego przypomniane zostaną realia życia w Lublinie w latach 1981-1983, a także przybliżone kulisy wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenie odbędzie się 13 grudnia w Klubie Inteligencji Katolickiej przy ul. Rayskiego 3 o godzinie 17:00.

Na początku konferencji odbędzie się dyskusja ekspercka. Wezmą w niej udział prof. Janusz Wrona oraz Marcin Dąbrowski. Będzie ona głównie poświęcona życiu codziennemu Polaków w czasie stanu wojennego. Kolejną częścią programu będzie spotkanie ze świadkami historii- osobami, które szczególnie doświadczyły tych tragicznych wydarzeń w Lublinie (Jerzym Bartmińskim, Andrzejem Trembaczowskim i Marianem Chachajem).

Przedsięwzięcie zakończy projekcja filmu „Towarzysz generał idzie na wojnę” pokazującego kulisy wprowadzenia stanu wojennego a zarazem obalającego kłamstwa narosłe wokół tego wydarzenia.

Plan konferencji „Raport z oblężonego Państwa” :

godz. 17 - otwarcie konferencji przez prezesa Oddziału Lubelskiego.

godz. 17.10 - dyskusja profesora Janusza Wrony z Marcinem Dąbrowskim.

godz. 18.10 - przerwa na kawę

godz. 18.30 - spotkanie ze świadkami historii- Jerzym Bartmińskim, Andrzejem Trembaczowskim i Marianem Chachajem.

godz. 19.30 - pytania widowni

godz. 19.50 - projekcja filmu: „Towarzysz generał idzie na wojnę”


Tomaszów Lubelski, 13 grudnia

godz. 13 – kościół pw. Zwiastowania NMP: okolicznościowy program w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1, następnie msza św. za Ojczyznę i NSZZ "Solidarność” pod przewodnictwem ks. prałata Czesława Grzyba. Po mszy przejście pod pomnik NSZZ "Solidarność”,
14.30 – złożenie wieńców pod pomnikiem na rynku

Biłgoraj, 13 grudnia

godz. 10 – uroczystości w kościele pw. św. Marii Magdaleny,
10.15 – montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju
11 – msza św. i homilia

Puławy, 13 grudnia

godz. 9 – uroczystości przed tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed XXXI lat przy bramie Zakładów Azotowych Puławy

Tarnogród, 16 grudnia

godz. 10.30 – zbiórka pocztów sztandarowych przy Miejskim Domu Kultury i przemarsz do kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego
11 – msza św. w intencji poległego w KWK "Wujek” Józefa Gizy i wszystkich ofiar stanu wojennego
12 – złożenie wieńców przy grobie Józefa Gizy na cmentarzu parafialnym
13 – montaż słowno-muzyczny

Pozostałe informacje

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium